April opens with Ronan Invitational

Print Article

  • PLAINS WAS in action at the Ronan track meet this weekend.

  • 1

    Trevor Paro of Hot Springs was in action at the Ronan Track Meet this weekend. (Jason Blasco/Clark Fork Valley Press)

  • 2

    HOT SPRINGS was one of the teams in action at the Ronan track meet this weekend. (Jason Blasco photos/Clark Fork Valley Press)

  • 3

    Hot Springs was one of the teams in action at the Ronan Track Meet this weekend. (Jason Blasco/Clark Fork Valley Press)

  • PLAINS WAS in action at the Ronan track meet this weekend.

  • 1

    Trevor Paro of Hot Springs was in action at the Ronan Track Meet this weekend. (Jason Blasco/Clark Fork Valley Press)

  • 2

    HOT SPRINGS was one of the teams in action at the Ronan track meet this weekend. (Jason Blasco photos/Clark Fork Valley Press)

  • 3

    Hot Springs was one of the teams in action at the Ronan Track Meet this weekend. (Jason Blasco/Clark Fork Valley Press)

With a brief rest after the Jim Johnon track meet in Frenchtown, the Plains, Hot Springs, and Thompson Falls track teams were in action again on April 1 at Ronan for the Ronan Invitational.

“Ronan was a great meet for us. Jess (Thompson) was playing softball Drumond so we didn’t have her but the rest of the team had a strong showing for us. Some of the athletes are trying to find events that fit them however.” Plains track coach Denise Montgomery stated about the performance of the Plains track team.

The Plains girls team placed seventh in the overall standings with a score of 33. In the 1,600, Analisa Loberg from Plains, placed second with a time of 5:59.51. Kara Altmiller from Plains placed sixth in the shot put with a distance of 30 feet, 4.5 inches, she also placed fourth in the javelin with a throw of 92 feet.

The Thompson Falls girls team placed ninth with a score of 27. Haley Morgan placed fifth in the 200 with a time of 29.32 seconds. The team placed fourth in the 400 relay with a time of 56.17 seconds. Hope Slater placed sixth in the 1,600 with a time of 13:44. In javelin, a second place win went to Madison Wheeler, with a distance of 104 feet, 7 inches. Wheeler was third in the pole vault, clearing a height of 7 feet, 6 inches. Ember Scwindt placed fifth in the high jump with a height of 4 feet, 8 inches.

The Thompson Falls boys team placed third overall with a score of 76. McKenzie Holt had a very productive day placing high in several events; second in the 200 with a time of 24.01 seconds, fourth in the shot put with a distance of 45 feet, 2.25 inches, second in discus with a distance of 140 feet, 2 inches. In javelin Kade Van Elswyk placed second with a throw of 148 feet, 5 inches.

The Hot Springs boys team placed seventh with a score of 30. Trevor Paro from Hot Springs placed well in several events; fourth in the 110 hurdled with a time of 17.50 seconds and sixth in the 100 yard dash with a time of 12.44 secibds. James DeTienne placed fourth in the 1,600 with a time 5:05.

BOYS

Team results

1. Eureka 84; 2. Deer Lodge 77; 3. Thompson Falls 76; 4. Libby 69; 5. Ronan 67; 6. Charlo 44, 7. Hot Springs 30; 8. Bigfork 26; 9. Troy 14; 10. Columbia Falls 12; 11. Loyola 11; 12. St. Ignatius 10; 13. Lincoln 6.

Individual results

110 hurdles - 1. Cannon Smith, EUR, 16.01; 2. Brian Peck, LIB, 16.48; 3. Chuck McCully, EUR, 17.01; 4. Trevor Paro, HS, 17.50; 5. Toby Odom, CHA, 17.87; 6. Brandon Porter, DL, 18.05.

100 - 1. Cade Benjamin, DL, 11.83; 2. Randy Stultz, BF, 12.17; 3. Collin McGuyer, RON, 12.25; 4. Hunter Leighty, TRO, 12.36; 5. Kainan Lafontaine, BF, 12.42; 6. Trevor Paro, HS, 12.44.

1600 - 1. Jackson Duffy, RON, 4:50; 2. Nate Galloway, LIB, 4:59; 3. Wills DeGranpre, CHA, 5:01; 4. James DeTienne, HS, 5:05; 5. Bryant Little, EUR, 5:08; 6. Colby Lantz, TF, 5:08.

200 - 1. Benjamin Cade, DL, 23.77; 2. McKenzie Holt, TF, 24.01; 3. Collin McGuyer, RON, 24.30; 4. Colter Scully, DL, 24.33; 5. Randy Stultz, BF, 24.69; 6.

400 relay - 1. Deer Lodge, 45.67; 2. Thompson Falls 46.30; 3. Charlo, 46.46; 4. Eureka, 46.76; 5. Libby, 47.26; 6. Loyola, 47.55.

400 - 1. Hunter Leighty, TRO, 54.67; 2. Logan Nelson, LIB, 55.65; 3. Steven Flesch, RON, 56.02; 4. Tanner Wood, LIB, 57.56; 5. Jacob Kindel, EUR, 57.68; 6. James Dunn, EUR, 59.33.

300 hurdles - 1. Brian Peck, LIB, 43.81; 2. Danny Hoisington, TF, 44.74; 3. Toby Odom, CHA, 45.23; 4. Tyler Carr, HS, 45.69; 5. Brennan Roullier, RON, 46.36; 6. Jason Miller, ARL, 15.38.

800 - 1. Tim Goodman, LIB, 2:12.7; 2. Jesse Shaske, CF, 2:13.8; 3. Gabriel Strader, LOY, 2:15.1; 4. Corey Chaney, EUR, 2:15.6; 5. Bryant Little, EUR, 2:16.1; 6. James Setienne, HS, 2:16.7.

3200 - 1. Jackson Duffy, RON, 10:43; 2. Wills DeGrandpre, CHA, 11:04; 3. Anton Young, BF, 11:08; 4. Griffin Pluth, CF, 11:09; 5. Hunter Stelle, EUR, 11:19.03; 6. Michael Diller, LIB, 11:19.7.

1600 relay - 1. Charlo, 3:41.95; 2. Libby, 3:42.20; 3. Ronan, 3:43.48; 4. Eureka, 3:48.66; 5. Loyola, 3:50.18; 6. Deer Lodge, 3:52.12.

Shot put - 1. Owen Davis, EUR, 48-3.5; 2. Kaelan Yanak, EUR, 47; 3. Austin Forson, DL, 46-7; 4. McKenzie Holt, TF, 45-2.25; 5. Michael Durglo, SI, 44-1.5; 6. Isaac Sturdevont, EUR, 44.

Discus - 1. Austin Forson, DL, 159-3; 2. McKenzie Holt, TF, 140-2; 3. Cody Garrison, TF, 129-10; 4. Kade Van Elswyk, TF, 127-6; 5. Michael Durlgo, SI, 127-4; 6. Isaac Sturdevant, EUR, 121-10.

Javelin - 1. Cannan Smith, EUR, 170-2; 2. Kade Van Elswyk, TF, 148-5; 3. Not available, TF, 143-10; 4. Mason Davis, EUR, 138; 5. Chase Chappiux, BF, 137-4; 6. Michael Durglo, SI, 130-3.25.

Long jump - 1. Cade Benjamin, DL, 20-65; 2. Trevor Paro, 19-1.75; 3. Bradley Stein, EUR, 18-9.25; 4. Austin Cooper, TF, 18-8.25; 5. Danny Hoisington, TF, 18-7; 6. Gavin Storm, LIB, 18-6.5.

Triple jump - 1. Steven Flesch, RON, 40-9; 2. Trevor Paro, HS, 39-5.5; 3. Logan Christensen, LIB, 39-.5; 4. Flint McPherson, SI, 38-6; 5. Not available, LOY, 38-5.25; 6. Bradley Stein, EUR, 38-1.5.

High jump - 1. Brandon Porter, DL, 6; 2. Gredon Nicholson, DL, 5-10; 3. Logan Taylor, BF, 5-8; 4. Dyllon McDermid, DL, 5-8; 5. Austin Cooper, TF, 5-8; 6. Danny Hoisington, TF, 5-8.

Pole vault - 1. Lasha Schroeder, TF, 12-6; 2. Landers Smith, CHA, 12; 3. Hunter Woodward, LIN, 11-6; 4. Cody Garrison, TF, 11; 5. Colter Scully, DL, 10; 6. Allan Rice, LIB, 9-6.

GIRLS

Team results

1. Arlee 90; 2. Libby 86; 3. Deer Lodge 81; 4. Charlo 47; 5. Bigfork 46; 6. St. Ignatius 35; 7. Plains 33; 8. Eureka 29; 9. Thompson Falls 27; 10. Ronan 22; 11. Clark Fork 12.

Individual results

110 hurdles - 1. Carly Hergett, ARL, 16.78; 2. Kamryn Scully, DL, 17.52; 3. Allie Delaney, CHA, 17.91; 4. Emma Gruber, LIB, 17.94; 5, Kaitlyn Cox, CHA, 18.14; 6. Caprice Johnson, DL, 18.25.

100 - 1. Kaylee Kronsberger, EUR, 13.98; 2. Ashley Revis, ARL, 14.02; 3. Madison Gardner, BF, 14.15; 4. Sidney Stevenson, LIB, 14.23; 5. Kinsley Barney, RON, 14.24; 6. Maya Stiles, TF, 14.32.

1600 - 1. Anya Young, BF, 5:28; 2. Analisa Loberg, PLA, 5:59.51; 3. Lauren Thorstenson, LIB, 5:59.9; 4. Ashley McCready, RON, 6:00; 5. Karolyna Buck, SI, 6:10; 6. Tyann Totten, EUR, 6:11.

200 - 1. Emily Mossberg, LIB, 1:02.51; 2. Ashley Revis, ARL, 28.66; 3. Sidney Stevenson, LIB, 28.76; 4. Kinsley Barney, RON, 29.32; 5. Haley Morgan, TF, 29.32; 6. Tyrah Hammon, CHA, 29.77.

400 relay - 1. Arlee 53.71; 2. Libby 53.87; 3. Charlo 54.55; 4. Thompson Falls 56.17; 5. Deer Lodge 56.87; 6. Eureka 56.87.

400 - 1. Emily Mossberg, LIB, 1:02.51; 2. Kamryn Scully, DL, 1:05.1; 3. Shea Anderson, BF, 1:05.5; 4. Shae Meisner, BF, 1:08.38; 5. Karolyna Buck, SI, 1:08.38; 6. Kenzie Mueller, CF, 1:08.95.

300 hurdles - 1. Allie Delaney, CHA, 49.10; 2. Emma Gruber, LIB, 51.59; 3. Cheyenne Nagy, CHA, 52.42; 4. Madison Gardner, BF, 52.84; 5. Afton Brander, SI, 52.92; 6. Bella Hollingsworth, LIB, 53.96.

800 - 1. Anya Young, BF, 2:26; 2. Natalie Yocum, ARL 2:31; 3. Analisa Loberg, 2:39; 4. Taylor McCready, CHA, 2:40; 5. Jaden Costen, CHA, 2:41; 6. Karolyna Buck, SI, 2:43.

3200 - 1. Natalie Yocum, ARL, 12:39; 2. Lauren Thorsten, LIB, 12:43; 3. Ashley McCready, RON, 12:51; 4. Tyann Totten, EUR, 12:54; 5. Jaden Costen, CHA, 13:06; 6. Hope Slater, TF, 13:44.

1600 relay - 1. Libby 4:29.8; 2. Arlee 4:33.22; 3. Deer Lodge 4:33.95; 4. Charlo 4:36.58; 5. Bigfork 4:38.36; 6. Bigfork B, 4:50.47.

Shot put - 1. Amy Fjell-Hagan, DL, 35-5; 2. Ariel Clark, DL, 35-3.75; 3. Micalann McCrea, RON, 33-8.5; 4. Alye Fjell, DL, 32-9.75; 5. Lexy VanElswyk, TF, 31-4.5; 6. Kara Altmiller, PLA, 30-4.5.

Discus - 1. Alye Fjell, 107-6; 2. Kara Altmiller, PLA, 104-4.5; 3. Hailey Coe, PLA, 88-5; 4. Chelsea Chaput, DL, 32-9.75; 5. Amy Fjell-Hagan, DL, 86-11; 6. Shae Anderson, BF, 85-5.

Javelin - 1. Hailey Kelly, CF, 114-3; 2. Madison Wheeler, TF, 104-7; 3. Bryndle Goyins, ARL, 93-5; 4. Kara Altmiller, PLA, 92-0; 5. Michelle Leonard, EUR, 90-0; 6. Leila Marsh, SI, 88-0.

Long jump - 1. Carly Hergett, ARL, 15-10.75; 2. Kaylee Kronsberger, EUR, 15-1.5; 3. Kenn Guenther, LOY, 15-0.75; 4. Caprice Johnson, DL, 14-7.75; 5. Reese Nissen, BF, 14-6.75; 6. Abigail Creighton, LIB, 14-1.25.

Triple jump - 1. Afton Brander, SI, 33-6.5; 2. Carly Hergett, ARL, 32-10.5; 3. Kenna Huenther, LOY, 32-2; 4. Josee Applegate, DL, 31-11; 5. Kaitlin Cox, CHA, 31-4; 6. Hunter Eichert, SI, 30-5.

High jump - 1. Afton Brander, SI, 4-10; 2. Emily Mossberg, LIB, 4-10; 3. Karolyna Buck, SI, 4-10; 4. Kaylee Kronsberger, EUR, 4-8; 5. Ember Schwindt, TF, 4-8; 6. Hailey Kelly, CF, 4-8.

Pole vault - 1, Kamryn Scully, DL, 9-0; 2. Emma Duboise, CF, 8-0; 3. Madison Wheeler, TF, 7-6; 4. Shawntaya Nelson, ARL, 7-6; 5. Taylor McCready, CHA, 7-0; 6. Abigail Creighton, LIB, 7-0.

Print Article

Read More

(No heading)

April 19, 2017 at 5:00 am | Mineral Independent ...

Comments

Read More

(No heading)

April 19, 2017 at 5:00 am | Mineral Independent ...

Comments

Read More

(No heading)

April 19, 2017 at 5:00 am | Mineral Independent ...

Comments

Read More

(No heading)

April 19, 2017 at 5:00 am | Mineral Independent ...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 826-3402
105 W. Lynch
P.O. Box 667
Plains, MT 59859

©2017 Clark Fork Valley Press | Mineral Independent Terms of Use Privacy Policy
X
X